Whittier Law hosts Largest Juvenile Law Moot Court Competition in 21 years

Whittier Law School 21st Annual Juvenile Law Moot Court Competition

On February 5 and 6, the Whittier Moot Court Honors Board (MCHB) and Center for Children & Families (CCF) co-hosted the 21st Annual National Juvenile Law Moot Court Competition. Twenty-two teams from 15 schools in 11 states traveled to our campus to compete in this year’s competition – the largest field of competitors in the history of the event.

The top honor of Best Overall Team was taken by Western State College of Law after defeating the team from University of Oklahoma in the final round which was judged by Whittier Law School Dean Penelope Bryan, as well as three current juvenile court judges:Judge Craig Arthur from Orange County, Judge Theresa Sullivan from Los Angeles County, and Judge Michael Levanas, the presiding juvenile court judge in Los Angeles County.

Congratulations to all the winners (for additional photos, please visit our Flickr gallery):

Keith Gallarzo and Ruby Becker of Western State College of Law
Overall Best Team: Team 15 (Western State College of Law). Keith Gallarzo and Ruby Becker.

Maggie Tully and Leslie Gile of University of Oklahoma College of Law
Second Place Overall Team: Team 10 (University of Oklahoma College of Law). Leslie Gile and Maggie Tully.

Maggie Tully of University of Oklahoma College of Law
Best Oral Advocate: Maggie Tully (Team 10 – University of Oklahoma College of Law).

Keith Gallarzo of Western State College of Law
Second Place Oral Advocate: Keith Gallarzo (Team 15 – Western State College of Law).

Ashley Brost of University of South Dakota School of Law
Distinguished Oral Advocate: Ashley Brost (Team 16 – University of South Dakota School of Law).

Caitlin Ramsey and Susan Nickdel of Chapman University Dale E. Fowler School of Law
Best Brief: Team 25 (Chapman University Dale E. Fowler School of Law). Caitlin Ramsey and Susan Nikdel

Jennifer Odell and Katlyn M. Brady of Las Vegas William S. Boyd School of Law
Second Place Brief: Team 20 (University of Nevada – Las Vegas William S. Boyd School of Law) Jennifer Odell and Katlyn M. Brady.

Ashley Brost and Samuel Krystosek of University of South Dakota School of Law
Distinguished Brief: Team 16 (University of South Dakota School of Law) Ashley Brost and Samuel Krystosek

Roberty Robinson of North Carolina Central University School of Law
Top Oral Advocate, Preliminary Rounds: Roberta Robinson of North Carolina Central University School of Law.

Top 10 Oralists (Preliminary Rounds):
1. Roberta Robinson (Team 29 – North Carolina Central University School of Law)
2. Brittany Carter (Team 31 – Emory University School of Law)
3. Janet Madison (Team 23 – Southern University Law Center)
4. Rochelle Sorensen (Team 17 – Touro College Jacob D. Fuchsberg Law Center)
5. Keith Gallarzo (Team 15 – Western State College of Law)
6. Maggie Tully (Team 10 – University of Oklahoma College of Law)
7. Leslie Gile (Team 10 – University of Oklahoma College of Law)
8. Sumangala Bhattacharya (Team 12 – Chapman University Dale E. Fowler School of Law)
9. Kimberly Siegel (Team 17 – Touro College Jacob D. Fuchsberg Law Center)
10. Candance Ford (Team 30 – Southern University Law Center)

Article Info

Categories: School News